1d poznaje tajniki uczenia maszynowego na Politechnice Śląskiej


W ostatnim przedwakacyjnym tygodniu klasa 1d miała przyjemność wziąć udział w kolejnym wykładzie w ramach Akademii Gimnazjalisty na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Podczas spotkania, które poprowadził dr inż. Franciszek Bińczyk, dowiedzieliśmy się, czym jest uczenie maszynowe i poznaliśmy jego przykłady. To jeden z najważniejszych obszarów sztucznej inteligencji, z którym coraz częściej mamy do czynienia w życiu codziennym, zajmujący się w dużej mierze ułatwianiem nam życia poprzez wykorzystanie algorytmów uczenia przez przedmioty i oprogramowanie. Jego przykłady to znane wszystkim autokorekta w klawiaturze, GPS, czy podpowiedzi w pasku wyszukiwania.


W drugiej części przybliżono nam tematykę ściśle związaną z uczeniem maszynowym, czyli sieci neuronowe, które są sztucznymi strukturami zaprojektowanymi, by imitowały działanie naturalnego układu nerwowego, w szczególności mózgu i znajdują zastosowanie, np. w rozpoznawaniu jednostek chorobowych czy prognozie giełdowej.
Na koniec spotkania, przy pomocy odpowiednich aplikacji, wykorzystaliśmy przedmioty codziennego użytku do zastosowania uczenia maszynowego w praktyce.